Satış Eğitimi Veren Firmalar

Satış eğitimi veren firmalar arasında FD akademi önemli bir tecrübe ve memnuniyet oranına sahiptir. Şirket olarak birçok kurumda satış fakülteleri kurup müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler verdik.
Bu yazıda kurumsal satış eğitimi veren bir firmanın başarılı sonuçlar elde etmesi için hangi adımları izlemesi gerektiğinden bahsedeceğim.
INT

Talep Formu

Satış EğitimiFD Akademi
Bu yazıda kurumsal satış eğitimi veren bir firmanın başarılı sonuçlar elde etmesi için hangi adımları izlemesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Satış ve Pazarlama Eğitimi Veren Firmalar

1-Analiz !

Eğitim talep eden firmaların bir kısmı işin analiz kısmını pek önemsemezler ve “Biz direk eğitimi verelim. İhtiyaçlarımız şunlar….” diye kendi tespitlerini aktararak eğitim kısmına geçmek isterler. Şirket içinden bir birimin yaptığı analiz eğitim çalışmaları için tek başına kesinlikle yeterli değildir. İhtiyaçların doğru tespit edilmesi ve eğitim yeterli düzeyde kurgulanması için dışardan bir gözün tespitlerine kesinlikle ihtiyaç vardır. Aksi takdirde eğitime başlanıldığı anda büyük süprizlerle,katılımcıların itirazlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda sizi zor durumda bırakabilir ve eğitim verimliliğinizi düşürür.

2.Katılımcı Analizi

Satış eğitimi veren firmaların, katılımcıların kişilik özellikleri, yaşları, eğitimleri, çalıştıkları bölgeler ve müşteri profilleri gibi konularda eğitim öncesinde bilgi sahibi olması çok kritiktir. Kime nasıl yaklaşacağınızı, hangi ortak noktalara vurgu yapacağınızı, uygulamalarda kişileri nasıl gruplandıracağınıza kadar bir çok konuda yapacağınız analiz size önemli bilgiler verir. Eğitimde bir rol canlandırma gerçekleştirecekseniz hangi katılımcıyı nasıl bir hikayenin içerisine almanız gerektiğini yapacağının katılımcı analizi sayesinde belirleyebilirsiniz.

Grupta diğerlerine göre çok daha deneyimli bir çalışan varsa onunla konuşacağınız dil farklı olmalıdır.Bir futbol takımı üzerinden örnek verelim.Bir futbol takımı içerisindeki futbolcuların meziyetleri ve deneyimleri birbirlerinden farklıdır.Barcelona takımını ele alalım.Messi ile takımdaki herhangi bir farklı oyuncuya yapacağını geri bildirim ve kullanacağınız dil birbirinden farklı olmalıdır. Siz kariyerinin başlangıcında olan bir futbolcuyla Messi’yi aynı kefeye koyup top yekûn bir geri bildirim yaparsanız bu Messi’nin motivasyonunu kıracaktır ve yapılan çalışmalarının verimliliği düşürecektir. Bununla birlikte sizin eğitim içerisinde Messi’nin tecrübelerine başarılarına yeri geldiğinde atıflar yapmanız da eğitim verimliliği için önemlidir.Çünkü diğer kişiler bu örnekler sayesinde başarılı olan bir kişiyi görürler ve motive olurlar. Nasıl başardığını gözlemleyip, bilgi, tecrübe ve yeteneklerinden faydalanırlar.

3.Eğitim Uygulamaları

Andragoji bilimine göre yetişkinler eğlendikleri eğitimlerde daha çok şey öğreniyorlar. Satış eğitimi veren firmaların eğitimde gerçekleştirecekleri uygulamaların katılımcıları mutlaka eğlendiren bir yönü olmalıdır.Kişilerin eğlenmesi eğitime olan dikkatlerini arttırır.Buda kişilerin eğitime katılım göstermesini ve fikirlerini paylaşmasını sağlar. Fikirlerin paylaşıldığı katılımcıların aktifleştiği eğitimlerin verimliliği üst seviyeye çıkarır.

Satış eğitimi veren firmalar eğitimde ne tür uygulamalar yapabilir?

Gurup çalışması: Bu uygulama ile belirli senaryolar üzerinden katılımcıların çözüm üretmesini sağlayabilirsiniz. Katılımcılara uygulama ödevi ve izlenecek iletişim yöntemi verilir. Kişiler bu bilgiler doğrultusunda kendilerine verilen süre içerisinde konuyla ilgili tezler üretirler. Süre tamamlandığında da ortaya koydukları tezleri tahtada diğer katılımcılarla paylaşırlar. Uygulama süresince birbirlerinin deneyimlerini ve faklı yönlerini görürler. Birbirlerinin düşüncelerinden istifade ederler. Etkin bir grup çalışmasında sinerji oluşur ve kişilerin tek başına çözemediği konular çözüme kavuşur.

Rol Canlandırma: Rol canlandırma uygulaması satış eğitimi veren firmalar için eğitimde kullanılması gereken çok önemli bir uygulamadır. Bu uygulama önceden hazırlanan satış hikayeleri doğrultusunda gerçekleştirilir. Uygulamada kullanılacak hikayenin mutlaka sahada yaşanan görüşmelerle örtüşen yönleri olmalıdır.Yani katılımcılar hikayeyi dinlediklerinde “Biz saha da bunu yaşadık” diyebilmelidirler. Rol canlandırmanın amaca satışçı rolündeki kişinin hikayede müşteri rolündeki kişinin tavırlarına ne şekilde karşılık vereceğinin incelenmesidir. Bu uygulamadan çok önemli dersler çıkar. Ancak satışçı kişinin değerlendirildiği aşamada motivasyon kaybı yaşamaması için uygulama süresince iletişim diline çok dikkat edilmelidir. Burayı yapamadın. Çok kötü konuştun, tavrın hiç doğru değildi. Çok kötü bir anlatımdı.” Gibi yıkıcı cümleler kullanılmamalıdır.

Devamı gelecek…

FD Akademi

Türkiye'nin Lider Satış Eğitimleri Akademisi
TOP